Talibans seier har inspirert jihadister over hele verden og vist dem at det er mulig å vinne over korrupte og vestligstøttede regimer – bare de prøver hardt og lenge nok.
Talibans maktovertakelse i Afghanistan har vært en stor inspirasjon for jihadister både i Afrika og Asia. I Afghanistans naboland Pakistan har TTP, den pakistanske delen av Taliban, trappet opp angrepene. Indonesias Jemaah Islamiyah, som sto bak bombingen på Bali i 2002, har bånd til Taliban og ventes å få økt oppslutning framover.
Jihadistsgruppene i Afrika opererer vanligvis i land som preges av korrupte og svake regjeringer. I disse gruppenes perspektiv er det nå kun et spørsmål om tid før de utenlandske styrkene som deltar i kampene mot dem må gi tapt. Et eksempel er al-Shaabab, som det siste tiåret har kjempet mot somaliske myndigheter og deres allierte fra Den afrikanske union. I dette landet er ‘undergrunnskirken’ svak og isolert, på samme måte som i Afghanistan.
Mye av volden mot kristne skjer i Afrika sør for Sahara. Dersom vi kun måler vold, ligger både Kongo, Den sentralafrikanske republikk og Nigeria blant de ti øverste landene på vår voldsoversikt. I Kongo opererer den IS-tilsluttede Alliance Democratic Forces (ADF). I Nigeria har det blitt tydelig at verken den kristne minoriteten eller andre minoriteter nord i landet kan basere seg på at den nigerianske regjeringen kan gi dem noen som helst slags trygghet. Skoler, høyskoler, kirker, landsbyer og samfunnsledere fortsetter å bli rammet. Dette viser seg gjennom kidnappinger, drap, skader og ødeleggelse av avling og husdyr. Disse ugjerningene begås særlig av militante fulani-nomader, men også av kjente jihadistgrupper som Boko Haram og Islamic State West Africa Province (ISWAP).
Mosambik og Kamerun befinner seg også i ‘topp 10’ når det gjelder vold. Dette skyldes jihadistgruppene som befinner seg der og i området rundt Tsjadsjøen (Nigeria, Tsjad, Kamerun og det sørlige Niger). Fem av disse ni sub-sahariske landene var ikke engang med på WWL så sent som i 2014. Tsjad er heller ikke med i ‘topp 50’ i WWL 2022, men befinner seg på 63. plass.