3. oktober 2018
Et sted på Afrikas Horn samles en gruppe troende til et hemmelig møte. Det finnes ikke mange slike samlinger. «Det hadde ikke vært helt umulig uten støtte fra utsiden, men det ville vært mye vanskeligere å fortsette,» forteller lederen Muktar* til Åpne Dører.
I Somalia forventes det at man er muslim. Bare det å bli mistenkt for å være en kris-ten, kan føre til at du mister livet. Dette enorme presset på kristne er ikke unikt for Somalia. I alle landene på Afrikas Horn står kristne med muslimsk bakgrunn overfor den økende islamske ekstremismen, som asso-sieres med somalisk kultur. De kristne opp- lever press på alle områder av livet: privat, i familie, nærmiljø og kirkeliv, og i forhold til myndighetene. Det er ikke mye rom for dem i disse landene.
Et sted på Afrikas Horn samles en gruppe troende. De ankommer en og en, de møtes i skjul. Utsiden på stedet de samles er tryk-kende, og de kjenner presset på innsiden også. Den lille gruppen starter møtet med å synge. Der er ingen instrumenter og ingen sang-bøker, likevel er det nydelig vakkert. «Tilbe og tjen Herren. Han gav oss livet, halleluja!»
Somalia består av 99 % muslimer, og å forlate islam kan medføre døden. Likevel samles de, ivrige etter å lære Jesus mer å kjenne. Dagens fokus er undervisning om hvordan studere Bibelen og dele troen med andre. Praten går livlig mens deltakerne del-er sine erfaringer.
Saleh* er i 40−årene. Han har vært med på disse samlingene i mer enn ti år. Han har kjempet mange åndelige kamper, og opp- levd at djevelen har plaget ham med frykt og redsel. «Gjennom undervisningen i dette fellesskapet har jeg fått fred i sjel og sinn,» for-teller Saleh.
Fistum* er en energisk ung mann på rundt 20 år. «Jeg vokste opp uten å kjenne Gud, og jeg var avhengig av dop. Da faren min døde, mistet jeg respekten for alt og alle, inkludert min kristne mor. En natt drømte jeg om Johannes 14: ’Ikke la hjertet bli grepet av angst. Du tror på Gud, tro også på meg.’ Jeg ble bevisst på mørket jeg befant meg i. Neste dag gikk jeg til kirken og tok imot Jesus. Fra den dagen ble livet mitt helt forandret.»
Det er en sammensatt gjeng, de fleste fra ulike somali-stammer, men også fra andre land. Alle er på ulike steder i sin åndelige vandring og modning.
I denne regionen er det ikke uvanlig at det å følge Jesus kan lede til martyrium. Dersom man blir tatt i å tilbe Jesus utenom de tre aner- kjente kirkesamfunnene i Eritrea, kan det lede til årelange fengselsopphold under grusomme forhold.
«I Somalia har der vært så altfor mange martyrer. Vi har måttet restarte, omgruppere og refokusere vårt arbeid mange ganger. Våre nettverk er blitt avslørt av falske konvertitter som har infiltrert de kristne, for å ødelegge.
I sør-østlige deler av Etiopia har vi sett ra-dikale muslimer sin brutale trakassering av kristne. Målet deres har vært å få de kristne til å si fra seg troen på Jesus. Mennesker har blitt etterlatt hjemløse, alene og ofte uten håp.»
Muktar* er tydelig på at det ville ha vært van-skelig å fortsette denne tjenesten uten støtte fra Åpne Dører. Han var på vei til å gi opp da han opplevde at ÅD kastet ut en livline til ham.
«Da jeg møtte dere, var jeg helt utslitt og motløs. Jeg prøvde å skaffe nok midler til både tjenesten og meg selv, men det var tomt i kas-sen. Og jeg var trett av somali-kulturen. Jeg tror det var Guds ledelse og hjelp som satte meg i kontakt med dere, akkurat i rett tid.»
«Det er uvurderlig at Åpne Dører både kjen-ner kulturen, og er fokusert. Om det bare er fire kristne somaliere, så ville Åpne Dører likevel komme for å hjelpe og betjene disse fire. De til-passer seg kulturen og forstår hvordan nå ut til dem. De har disippelgjort meg i min tjeneste.»
Selv om de kristne på Afrikas Horn ofte blir tvunget til å samles i skjul, så vokser Kristi legeme her. Disse troende møter noe av den mest brutale kristenforfølgelsen som finnes. Derfor trenger de vår forbønn og støtte, slik de fortsatt kan dele håpet i evangeliet om Jesus Kristus med andre.
I følge våre kilder kan grunnen til kirkeveksten være:
På grunn av sikkerheten er vi ofte forhindret fra å snakke detaljert om disse troende. Over hele regionen står ÅD sammen med kirken og andre lokale partnere for å hjelpe dem til å være et levende, innfødt uttrykk av Kristi legeme, som kan støtte hverandre på den vanskelige reisen. Dette gjør vi gjennom:
*Navn er endret av sikkerhetsgrunner