Ramadan kommer og bringer en spesiell kulturell og religiøs atmosfære for muslimer på flere måter. Det er måneden da man feirer en av islams viktigste trospilarer. I denne måneden blir det konsumert mer mat enn i noen annen av årets måneder. Fra den tiden de bryter fasten hver kveld til de begynner fasten igjen ved daggry neste dag, spiser og drikker muslimene nesten hele natten! Frokostbordet, på arabisk kalt "iftar," må være rikt på store mengder variert mat, alt etter som de har råd til.
Produktiviteten generelt er svært minimal i løpet av denne måneden, på grunn av at alle hele tiden er trøtte og utslitte. Temperamentet er for det meste høyt, og å kjøre hjem like før "iftar" er et virkelig trafikkmareritt!
Det er også mange sosiale samlinger med familie og venner, der den varme atmosfæren for sosiale fellesskap i Midt Østen blir følt på en sterk måte.
Samtidig stiger den religiøse atmosfæren blant muslimer dramatisk, mer enn noen annen måned i året. Under ramadan ønsker muslimer vanligvis å lese Koranen grundig, ofte svært høyt på offentlige steder som for eksempel på offentlige transportmidler, på arbeid og selvfølgelig hjemme. Dette er en "hellig" måned for islam, der de blir lovet å få flere poeng fra Allah når de gjør "gode gjerninger" som dette, og de håper at noen av de dårlige tingene de har gjort i løpet av siste året vil bli visket bort!
Mange muslimer deler ut pakker med gratis dagligvarer, arrangerer mange gratis "iftar"- bord der forbipasserende kan sitte ned og spise hvis de ikke kan rekke hjem i tide til å bryte fasten om kvelden. Og selvsagt er ramadan også en spesiell måned der muslimer ønsker å forsøke å vinne "vantro" tilbake til islam – å forsøke å konvertere sine kristne naboer, kollegaer og venner til det de tror er den siste og beste religionen, nemlig islam!
Så det kan føre til mange spenninger blant Egypts kristne, å vise respekt, men fasthet mot sine muslimske bekjentskapers forsøk på å konvertere dem, uten å falle i opphetede krangler.
Hjertet mitt er knust for de millioner av muslimer her i Egypt og rundt om i verden som søker fred med Gud denne måneden, de forsøker så hardt å gjøre gode gjerninger i et forsøk på å oppnå Hans gunst og tilgivelse på en eller annen måte. Selv om Gud er nær dem som i sannhet kaller på Ham, får jeg tårer i øynene når jeg tenker på at de fleste av mine landsmenn ikke vet at Jesus døde og sto opp fra de døde for fritt å gi dem, gjennom enkel tro, den freden med Gud som de lengter slik etter.
Be for muslimene gjennom ramadan … og for alle Jesu etterfølgere som lever sammen med dem!