Forfølgelse

Nigeria (Nord)

Situasjonen for de kristne i Nord-Nigeria ble vanskeligere det siste året. Volden mellom kristne og muslimer i delstaten Plateau førte til at bortimot 2000 kristne ble drept, 2000 kristne hjem ble ødelagt og 4000 troende ble tvunget til å flykte.  Samtidig ble anslagsvis 500 muslimer drept.

I andre delstater, som Kano, Katsina og Zamfara, har kirker blitt ødelagt, kristne fengslet og rundt hundre barn ble kidnappet. Kristne gutter bortføres for å bli oppdratt som muslimer; jenter blir kidnappet for å giftes bort til muslimske menn og slik tvinge dem inn i islam.

Forfølgelse av kristne i Nord-Nigeria skriver seg blant annet fra forestillingen om at muslimer er forskjellige fra og overlegne ikke-muslimer. Dette baseres på fortolkninger av islams hellige skrifter. I regionens historie har muslimene fra Hausa-Fulaner-stammene i det nordlige Nigeria anvendt denne forestillingen om overlegenhet på alle ikke-muslimer som de erobret i deres jihad i det 19. århundre. Den økonomiske ryggraden til det jihad-baserte Sokoto-kalifatet var slaveri av overveiende ikke-muslimer, hvorav de fleste var kristne etter kirkens misjonsaktivitet.

Britisk kolonialisering i det 19. og 20. århundre avskaffet slaveriet, men Storbritannia brukte den nordlige muslimske maktstrukturen for å styre det daværende nord-nigerianske Protektoratet (regioner fra nord og midt-Nigeria). Etter uavhengigheten og fram til 1990-tallet forble denne nordlige maktstrukturen intakt. Nigerias borgerkrig (1967–1970), som førte til dannelsen av 36 delstater, truet den muslimske makten i den nordlige regionen. Innføringen av sharia-lovgivning i de 12 nordligste delstatene etter 1999 kan bli sett på som en beskyttelse av muslimsk identitet og makt i regionen.

Syv nordlige delstater er ennå ikke sharia-dominert, noe som forsinker full gjenopprettelse av nordlig muslimsk identitet og makt. Delstaten Plateau, med sin kristne majoritet, ligger i frontlinjen av denne maktkampen, og lokale muslimske interesser blir brukt som påskudd for å fremme dette nordlige anliggendet. Situasjonen i Plateau blir imidlertid delvis tåkelagt på grunn av lignende konflikter om makt og privilegier andre steder i Nigeria, men hvor etnisitet (og ikke religion) er den eneste forskjellsmarkøren. De juridiske definisjonene av ”indigene” (innfødt) og ”settler” (innflytter) spiller også en stor rolle.  Dette må Nigeria finne en nasjonal og grunnlovsmessig løsning på. På grunn av mye korrupsjon er Nigeria en tilnærmet mislykket stat, noe som avgjort ikke bidrar til en rask og varig løsning.

Kristne i delstaten Plateau blir beskyldt for å bruke vold mot muslimer. Som et svar på det peker de på at i de syv krisene som Plateau har hatt siden 1994, var det alltid muslimer som startet grusomhetene, og at de kristne bare forsvarte seg. Ved siden av dette er det store grupper av fattige og arbeidsløse ungdommer – de fleste muslimer, slike som Almajirai (islamske utdannelsesstudenter), men også kristne (f.eks. gategjenger) — som blir kjøpt for litt penger av mektige menn, slik at disse kan realisere sine politiske mål og interesser.

For øyeblikket føler kristne at ”nok er nok” og ”vi har ikke flere kinn vi kan vende”. De stiller spørsmålet: ”Står vi i fare for å bli slaktet?” Kristne Ibo’er i byen Jos har erklært at de er klare til å bruke våpen når de blir angrepet av muslimer i neste krise. For å si det kort, så er forfølgelse av kristne i det nordlige Nigeria, spesielt i delstaten Plateau, et sammensatt fenomen der politiske og økonomiske dimensjoner også spiller en viktig rolle.

Det bor rundt 140 millioner mennesker i Nigeria, noe som gjør landet til det mest folkerike i hele Afrika. Nesten halvparten av innbyggerne er under 15 år.
 
Med en gjennomsnittsfamilie på seks, vokser befolkningen raskt. I hovedsak dominerer muslimene i nord og de kristne i sør.
 
Britene fikk kontroll over området som nå er Nigeria på attenhundretallet og tidlig på nittenhundretallet.
 
I 1930 forlangte nasjonalistene selvstyre i Nigeria innenfor det britiske samveldet, noe de ikke fikk før i 1960.
 
I dag er Nigeria et forbund av mer enn 30 delstater. Landet har blitt styrt av et muslimdominert militærregime siden 1983, men i 1999 ble det dannet et sårbart demokrati.
Lovgivningen er basert på en blanding av engelske, muslimske og lokale stammelover. Det er politisk frihet, men muslimene har en betydelig innflytelse og nyter regjeringens gunst.

Forfølgelse i Nigeria

Hvem?  Ekstremister og fundamentalistiske muslimske delstatsmyndigheter i de nordlige stater.
Hvordan?  Begrensninger i å bygge kirker, kristne hjem blir angrepet, kirker brennes, kristne blir truet, slått, voldtatt og drept i religiøse opptøyer. Muslimske sharia-lover blir påtvunget kristne.
Hvorfor?  Muslimer ønsker å islamisere Nigeria.
 
Striden mellom det muslimske nord og det kristne sør raser videre. Tusenvis er blitt drept og såret i religiøse uroligheter de siste årene. Kristne i de nordlige delstatene må se i øynene at de trolig får en framtid under streng sharia-lovgivning.
 
Islamisering

Fra 1999 har sharia-lover blitt innført i 12 av de nordlige delstatene, noe som de muslimske politikere hevder ikke berører de kristne, siden ”det er en lov for muslimer”.
 
Imidlertid har de kristne i nord lært at de ikke kan forvente å få en rettferdig behandling i rettsvesen, skole, arbeidsliv eller i samfunnet generelt, og mange kristne har flyktet fra byene i nord.
 
Det finnes også muslimske ekstremistgrupper som ønsker å islamisere hele Nigeria og innføre sharia-lover i hele landet.
 
Religiøs vold har fulgt sharia-lovgivningen, noe som har resultert i tusenvis av døde. På tross av disse problemene vokser den nigerianske kirken dramatisk. Det er først og fremst i nord at de kristne opplever forfølgelser.
 
Åpne Dører gir praktisk hjelp til enker, farløse og fortvilte nigerianske kristne, i tillegg til ressurser som kan hjelpe dem til å vokse i troen, midt i undertrykkelse, vold og religiøs strid.
 
Åpne Dørers arbeid i Nigeria

• Tusenvis av Bibler og kristen litteratur blir distribuert hvert år
• Opplæring av kristne ledere
• Lederkurs om familieliv, kristent barnearbeid, tverrkulturell opplæring og seminaret ”Stå sterke i stormen”
 
I tillegg hjelper Åpne Dører til med:

• Opplæring innen helsearbeid
• Hjelpeprosjekter innenfor jordbruk og handel
• Yrkesopplæring som teglbrenning, snekring, håndverk, søm og skredderarbeid
• Støtte til kristne skoler
• Sykler / motorsykler til evangelister
• Nødhjelp til lidende kristne

Andre nettsteder om Nigeria:

International Religious Freedom Report
Wikipedia (norsk)